Zarabianie przez Internet może odbywać się na wielu płaszczyznach. Pieniądze otrzymasz za wykonania przez klienta konkretnej akcji – zainstalowanie aplikacji, kupno produktu, kliknięcie w reklamę itd.. Dobór modelu monetyzacji jest jednym z kluczowych aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę, by móc zarobić duże ilości gotówki. Jaki model monetyzacji wybrać? Czym jest CPL (ang. Cost per Lead) i CPS (ang. Cost per Sale). Jak zapłacą Ci sieci afiliacyjne?
Sieci afiliacyjne. Cost per Lead, Cost per Sale i inne modele zarabiania.
Sieć afiliacyjna to miejsce, w którym znajdziesz dziesiątki, czasami nawet setki programów partnerskich. Możesz więc przebierać wśród oferty serwisu i wybrać odpowiedni program partnerski. Dodatkowo sieć afiliacyjna najczęściej jest Twoim wsparciem w przypadku problemów z promowaniem lub dopasowaniem kampanii reklamowej.
Sieć afiliacyjna – zarabianie na programach partnerskich – jak wygląda? Sprawdź TUTAJ. |
Jak to działa? Cost per Lead i Cost per Sale
System funkcjonowania jest bardzo prosty. Promujesz wybrany program partnerski poprzez własny, unikalny link afiliacyjny. Każda osoba, która kliknie w niego i dokona zakupu z Twojego polecenia, napełnia Ci kieszenie gotówką. Otrzymujesz więc pieniądze za osiągnięcie celu.
Ile zarobię na Cost per Lead i Cost per Sale?
Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Twój przyszły zysk zależy od bardzo wielu zmiennych, łącznie z wybranym modelem monetyzacji, o którym powiemy w tym artykule. Wiele mówi się, że znani blogerzy zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Jeśli dopiero zaczynasz, to nie licz na tak duże ilości pieniędzy, lecz pamiętaj – nawet małe zaplecze reklamowe może przynieść Ci całkiem niezły zarobek!
Rodzaje monetyzacji. Cost per Lead, Cost per Sale, co jeszcze?
Możesz zarabiać na kilka różnych sposobów – CPL, CPS, CPA, CPC i inne. Każda z dróg generowania zysku różni się od innych poprzez wiele aspektów. Przykładowo, istnieją modele, w ramach których klient nie musi uiszczać żadnej opłaty, a Ty i tak otrzymasz swoje wynagrodzenie. Jak więc dokładnie możesz zarabiać?
CPL
CPL (ang. Cost per Lead), czyli wynagrodzenie za zainteresowanie produktem. Przyznawana jest ona za pozyskanie nowego klienta, głównie jego danych osobowych. Cost per Lead może być one wykorzystane do przyszłego kontaktu z klientem, bądź użyte do celów marketingowych.
Z Cost per Lead często korzystają firmy, które chcą podpisać umowę z klientem, na przykład, firmy telekomunikacyjne i oferujące multimedia, ale również chcące sprzedawać wszelakie abonamenty i pakiety przez Internet.
CPS
CPS (ang. Cost per Sale) polega na sprzedaży usług w zamian za procent od wartości zamówienia. CPS bardzo często wykorzystywany jest przez sklepy internetowe, chcące zwiększyć popularność swoich towarów. W Cost per Sale, procentowa prowizja zależna jest od wybranego programu partnerskiego.
CPA
CPA (ang. Cost Per Action) to model, który nakazuje klientowi wykonanie określonej akcji. W przeciwieństwie do CPL, w CPA jest to akcja płatna, polegająca na wysłaniu wiadomości SMS o podwyższonym koszcie, bądź wykorzystaniu swojej karty płatniczej.
CPC
CPC (ang. Cost Per Click) pozwala Ci generować zysk poprzez kliknięcia Twoich odbiorców w reklamę. Reklamodawca płaci Ci za każde unikalne kliknięcie. Znany model partnerski, wykorzystywany, między innymi, przez Google AdSense. Jeden z modeli, który nie wymaga od klienta ponoszenia jakiegokolwiek kosztu.
Inne
Prócz CPL i CPS, istnieją również inne modele zdobywania zysku, które mogą budzić Twoje zainteresowanie.
PPI
PPI (ang. Pay Per Install) wymaga od użytkownika pobrania aplikacji i zainstalowania jej. To wystarczy, by pieniądze pojawiły się w Twojej kieszeni. Zainstalowany program jest bezpieczny dla urządzenia klienta. Dodatkowo nie musi on uiszczać żadnych opłat, by uzyskać dostęp do interesujących treści – wystarczy instalacja. Nie trzeba wysyłać SMS-ów o podwyższonym koszcie, ani wypełniać ankiet.
SMS
Wiadomości tekstowe o podwyższonym koszcie. Pozwalają one dokonać szybkiej i prostej zapłaty za usługę. Najczęściej uznawane za CPL, lecz są tak rozbudowaną branżą, że zasługują na kilka osobnych słów. Wykorzystywane zarówno przy usługach, takich jak dostęp do bazy wideo, jak również przy organizacji konkursów.
W związku z ustawą o prawie telekomunikacyjnym, która już wkrótce wejdzie w życie. Zostanie dodany miesięczny limit wiadomości “premium” na poziomie 35 złotych. Z tego powodu część wydawców korzystających z SMS, postanowiła przenieść się na inne modele monetyzacji. Nadal można jednak zarobić na wiadomościach tekstowych o podwyższonym koszcie, musisz jednak zaproponować odbiorcy coś na tyle interesującego, by chciał on za to zapłacić.
IVR i Chat SMS
IVR (ang. Interactive Voice Response) to model zarabiania, w którym udział bierze jeszcze jedna osoba – pracownik call center. Klient wybiera numer telefonu, łączy się z centrum telefonicznym, z którym może rozmawiać na tematy ezoteryczne i towarzyskie. Płaci on za każdą minutę połączenia, od długości rozmowy uzależnione jest także Twoje wynagrodzenie.
Chat SMS to tekstowa konwersacja pomiędzy klientem, a call center. Zainteresowany płaci za każdą wysłaną wiadomość. Im dłużej będzie trwała wymiana wiadomości, tym więcej zarobisz.
CPM
CPM (ang. Cost Per Mille) to 1000 wyświetleń Twojej strony internetowej, a jednocześnie reklamy, która została na niej umieszczona. Korzystny model dla serwisów, które generują wysoki współczynnik odwiedzin.
Content Lockery
Content Locker to panel blokady, który możesz umieścić na swojej stronie WWW. Pozwalają one monetyzować Twój serwis internetowy, najczęściej poprzez CPA lub SMS. Zdarzają się jednak rozwiązania unikalne, na przykład, z zastosowaniem programów VOD.
Content Locker i Video Locker – czym są narzędzia dla webmastera? Sprawdź TUTAJ. |
Który jest najbardziej opłacalny? Cost per Lead, Cost per Sale czy inne?
Wszystko zależy od posiadanego przez Ciebie zaplecza reklamowego. Najważniejsze jest ciągłe wykonywanie testów A/B, czyli analizy porównawczej wykorzystywanych rozwiązań. Pozwoli Ci ona jednoznacznie stwierdzić, które pomysły i narzędzia powinny zostać z Tobą na stałe, a z których powinno się zrezygnować, ponieważ są zwyczajnie nieopłacalne.
Jeśli jednak mowa o opłacalności poszczególnych modeli monetyzacji, to zawsze staraj się brać pod uwagę tylko te, którymi realnie możesz zainteresować swoich odbiorców. Przykładowo, posiadasz stronę z filmami i serialami. Możesz więc zarabiać na programach partnerskich związanych z wideo i VOD. Sprawdzasz w ofercie swojej sieci afiliacyjnej jakie modele monetyzacji są oferowane w ramach dostępnych programów partnerskich z tej kategorii i już wiesz – możesz zarabiać na SMS (wyślij płatną wiadomość, by odblokować dostęp), CPA (wypełnij zadanie, by odblokować dostęp) lub CPL (kliknij w reklamę, by przejść na platformę VOD, gdzie dany film realnie jest dostępny). Musisz więc sprawdzić każdy z tych modeli, ale istnieje duża szansa, że najbardziej opłacalny będzie CPL – wysokie stawki, klient otrzymuje to, czego oczekuje, dodatkowo otrzymuje dostęp do biblioteki innych materiałów wideo. Jeśli w taki sposób będziesz testować różne rozwiązania, na pewno dojdziesz do tego, dzięki któremu wygenerujesz wysoki zysk.
Ważne pytania
Wiesz już w jaki sposób sieci afiliacyjne rozliczają się z Tobą za osiągnięcie konkretnego efektu. Pozostają jednak inne kwestie odnośnie zarobionych przez Ciebie pieniędzy, nad którymi, z całą pewnością, się zastanawiasz.
Skąd mam wiedzieć, ile pieniędzy udało mi się zdobyć?
Pomogą Ci w tym statystyki dostępne w panelu wydawcy Twojej sieci afiliacyjnej. Dokładnie określą one Twój łączny zarobek, a dodatkowo pozwolą uzyskać informację i ilości wejść na link afiliacyjny oraz określić konwersję. Będziesz mieć również możliwość sprawdzenia swojego zarobku w konkretne dni, tygodnie i miesiące.
Czy muszę płacić podatek od moich zarobków?
Oczywiście, że tak. Każde źródło pieniędzy jest opodatkowane, w związku z czym musisz oddać część swojego internetowego zysku, państwu. Jak wysoki jest podatek? Zależy to od sposobu odprowadzania podatku do kasy ZUSu. Możesz skorzystać z ryczałtu i płacić tylko 8,5% od Twojego zysku, na przykład z CPS albo CPL, ale pozostaje również możliwość normalnego odprowadzania składek, które wyniosą aż 18% Twojego zarobku.
Jak szybko pieniądze do mnie trafią i jaką drogą?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zależy to od sieci afiliacyjnej, z którą zdecydowałeś się rozpocząć współpracę. Niektóre z nich potrzebują aż 30 dni na wypłatę środków, innym starcza jedyne 48 godzin. W większości przypadków swoje pieniądze otrzymasz na konto bankowe, lecz nowocześniejsze serwisy afiliacyjne pozwalają Ci wypłacać mamonę na portfele internetowe, na przykład, na PayPal. Warto zwrócić uwagę na te aspekty przed zdecydowaniem się na rejestrację w danej sieci afiliacyjnej.
Chcesz wiedzieć więcej?
Wiesz już czym jest Cost per Lead i Cost per Sale. Przygotowaliśmy dla Ciebie inne artykuły, które pozwolą Ci zdobyć więcej wiedzy i zarobić pokaźniejszą ilość gotówki!
Afiliacja produktów bankowych – ile można zarobić w branży finansowej? Sprawdź TUTAJ. |
One thought on “Cost per Lead, Cost per Sale – za co płacą sieci afiliacyjne?”