Content Locker i Video Locker – czym są narzędzia dla webmastera?

Content Locker – czym jest? Istnieje wiele dróg monetyzacji własnej strony WWW. Jedną z nich jest blokowanie dostępu do niektórych części serwisu i pobieranie opłaty za możliwość skorzystania z nich. Istnieją bowiem narzędzia, które dają takie możliwości. Co to jest Content Locker, Gateway i Video Locker? Jak działają te systemy?

 gateway, Content Locker - zdjęcie 1

Content Locker i Video Locker – panele blokady

Tak najprościej można określić działanie Content Lockera, czasami nazywanego “pustą ofertą”, bądź gateway. Użytkownik, chcący skorzystać z danej części Twojego portalu, na przykład, stworzonego przez Ciebie artykułu, napotyka na blokadę. Zależnie od wykorzystywanego systemu, gateway ma różną formę i wymaga podjęcia przez użytkownika różnych czynności. Jedno jest jednak niezmienne – musi on wykonać określoną akcję, by uzyskać dostęp do materiału, który budzi jego zainteresowanie.

gateway, Video Locker - zdjęcie 2

Content Locker. Jak to działa?

Gateway najczęściej tworzony jest jako zewnętrzny kod do wklejenia w źródło Twojej strony. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, pozwalające stosować Content Locker niezależnie od wykorzystywanej technologii. Niekiedy są też udostępniane wtyczki, na przykład, do systemu WordPress.

gateway, Content Locker - zdjęcie 3

Modele monetyzacji

Content Locker i Video Locker działają najczęściej w oparciu o dwa typy zarabiania pieniędzy:

 • SMS – po wyskoczeniu panelu blokady, musimy dokonać płatności SMS poprzez gateway, aby móc odblokować dostęp; koszt zależny jest od decyzji wydawcy, który zdecyduje się korzystać z narzędzia, oraz od wybranej sieci afiliacyjnej,
 • CPA – klient, poprzez gateway, otrzymuje listę zadań, a jedno z nich musi wypełnić; zadania się różne – od podania swoich danych osobowych w celach marketingowych, po wysłanie SMS-a, zapisanie się do subskrypcji, na pobraniu aplikacji mobilnej kończąc; po wypełnieniu polecenia, użytkownik otrzymuje dostęp do treści.

gateway, Video Locker - zdjęcie 4

Rodzaje lockerów

Podstawowym jest gateway, czyli Content Locker, który jest narzędziem sprawdzającym się na wszelkich stronach internetowych. Niektóre sieci afiliacyjne tworzą jednak inne typy “pustych ofert”, które dopasują się do bardzo konkretnych portali. Popularny jest Video Locker, stworzony najczęściej w formie odtwarzacza na stronę, który blokuje oglądanie materiału wideo i wyświetla formularz, który pozwoli na odblokowanie dostępu. Video Locker sprawdzi się, rzecz jasna, jedynie na stronach z wideo, na przykład, na portalach z filmami, serialami lub transmisjami.

Inne

Zdarza się, że powstają unikalne wersje “pustych ofert”, stworzone pod specjalne nisze. Przykładowo, jedna z sieci afiliacyjnych – MyLead.pl, zbudowała Video Locker VOD. Jest to system, który blokuje oglądanie materiału wideo, ale zamiast panelu zapłaty, wyświetla użytkownikowi reklamę platformy z wideo na żądanie, na której promowany film realnie jest dostępny. Daje to możliwość legalnej promocji filmów i seriali. Warto więc rozejrzeć się za rozwiązaniami, które najbardziej Cię interesują, ponieważ istnieje duża szansa, że istnieją już kreatywne narzędzia, z których możesz korzystać.

gateway, Content Locker - zdjęcie 5

Ile zarobię wykorzystując gateway?

Bardzo ciężko ustalić Twój przyszły zysk. Z całą pewnością nie będzie to kwota stała – będzie różna, zależnie od miesiąca. Twoje wynagrodzenie zależy od wielu zmiennych, do których należą, między innymi:

 • Ruch na Twojej stronie – im więcej odwiedzających, tym większa szansa, że skorzystają oni z narzędzia,
 • Zainteresowanie treścią – staraj się tworzyć ciekawe treści, za które klienci będą chcieli zapłacić,
 • Dopasowanie – dopasuj treść do tematyki Twojej strony WWW, by była ona dobrze stargetowana,
 • Model monetyzacji – CPA jest sprawdzoną, lecz czasami niewygodną, z perspektywy klienta, drogą do generowania zysku – może przecież zdarzyć się, że obowiązek spędzenia z aplikacją mobilną kilkudziesięciu minut, będzie czymś zbyt zajmującym; stworzenie materiałów, które będą tak interesujące, by warto było poświęcić kilkadziesiąt minut swojego życia na otrzymanie dostępu do nich jest stosunkowo trudne,
 • Inne – estetyka danego Content Lockera, ilość ofert w gateway, dobór wyświetlanych ofert, itd.

gateway, Video Locker - zdjęcie 6

Gdzie można wykorzystać Content Locker?

Odpowiadając krótko – na własnej stronie internetowej, bo do tego właśnie służy gateway. Jest to narzędzie, które ma wiele zastosowań, możesz więc wykorzystać je na różne sposoby.

Jakie treści możesz blokować lockerem?

Wszystkie treści, do których posiadasz prawa autorskie, jednocześnie chcesz je zmonetyzować:

 • E-booki, poradniki – pożądane teksty, które zawierają ciekawe informacje; mogą to być, na przykład, “Jak zrzucić 10 kilogramów w 20 dni?”, “Zbuduj sześciopak bez ćwiczeń, wystarczy aplikacja mobilna” lub “Powiększ piersi bez operacji plastycznej w 60 dni” – niech będzie to cokolwiek, co zwróci uwagę i może rozwiązać problemy czytającego,
 • Kursy, szkolenia – nabycie nowych umiejętności jest ważne, tym bardziej, jeśli można je zdobyć za darmo; kursy można udostępniać w formie kilkustronicowych plików zawierających wiedzę z zakresu marketingu, programowania, social media, grafiki lub jakiejkolwiek innej dziedziny,
 • Wideo, filmy – wszelkie materiały wideo, do których oglądający chce otrzymać dostęp (i jest w stanie za niego zapłacić lub poświęcić swój czas na wykonanie akcji) – specjalnie pod to dostępny jest Video Locker,
 • Dostęp do plików – możesz udostępniać dodatkowe materiały do pobrania, a chęć zdobycia ich poprzedzona będzie blokadą,
 • Jakiekolwiek inne – możesz zmonetyzować każde treści, osobne podstrony, wyjątkowe materiały i całą inną zawartość swojego portalu.

gateway, Content Locker - zdjęcie 7

Gdzie znajdę Content Locker i Video Locker?

Gateway znajdziesz przede wszystkim w sieciach afiliacyjnych. Istnieją osobne wtyczki, które możesz kupić i wykorzystać na swój użytek, niezależnie od portalu afiliacyjnego, jednak wtedy ponosisz koszt zakupu oraz dostosowania takiego panelu do swojego pomysłu na monetyzację. Znacznie bardziej opłaca się więc korzystanie z gotowych rozwiązań.

Chcesz wiedzieć więcej o sieciach afiliacyjnych? Więcej informacji przeczytasz TUTAJ.

Staraj się testować różne rozwiązania, by znaleźć takie, na których osiągasz najwyższą skuteczność. Zwróć uwagę, że tylko niektóre sieci afiliacyjne udostępniają gateway, a każdy z nich różni się nieco wyglądem, od pozostałych. Testy porównawcze jednoznacznie odpowiedzą Ci na pytanie, na współpracę z którą firmą powinieneś się zdecydować.

gateway, Video Locker - zdjęcie 8

Content Locker i Video Locker – alternatywy

Gateway to bardzo dobra droga do monetyzacji stron WWW. Łatwy w zaaplikowaniu skrypt, działający bez problemu na zdecydowanej większości serwisów. Istnieją jednak inne możliwości generowania zysku na swoich treściach.

Skupmy się wyłącznie na tych, które dają możliwość odblokowania dostępu do “treści ekskluzywnych”.

Oglądanie reklam/skracacze linków

Od użytkownika wymaga się obejrzenia reklamy przez określony okres czasu lub skorzystania z serwisu do skracania linków, gdzie również narażony jest na treści reklamowe. Po obejrzeniu ich przekierowany jest do właściwej strony, gdzie może zapoznać się z pożądaną treścią.

Sposób raczej mało opłacalny – sieci skracające linki płacą około 10 złotych za 1000 wejść na stronę (w przypadku użytkowników z Polski). Do tego dochodzi fakt, że wśród reklam, na portalach do skracania linków, często występują kreacje wprowadzające odbiorcę w błąd, na przykład, sugerujące, że natychmiast można pobrać plik.

gateway, Content Locker - zdjęcie 9

Marketing

Zbieranie danych klientów do celów marketingowych, na przykład, poprzez newsletter i zgodę na otrzymywanie ofert handlowych. Ciekawa alternatywa zwłaszcza, jeśli posiadasz stronę mocno tematyczną. Wtedy taki klient może być dobrze sprofilowany, tym samym reklamy, które będzie otrzymywał, będą mogły realnie wzbudzić jego zainteresowanie. Musisz pamiętać jednak, że tworzenie bazy danych osobowych nakłada na Ciebie szereg obowiązków, o które musisz zadbać. Ich ilość zwiększyła się w związku z niedawnym wprowadzeniem europejskiej ustawy o danych osobowych – RODO.

Afiliacja w innym wymiarze

Afiliacja to polecanie produktów i usług. Poprzez Content Locker korzystasz z różnych modeli monetyzacji (chociażby SMS i CPA), więc wspierasz się afiliacją. Może mieć ona jednak inny wymiar – wpisów eksperckich, w których polecasz zakup konkretnych produktów. Musiałbyś więc lekko zmodyfikować treść dostarczaną użytkownikom, by móc zarabiać w taki sposób. Przykładowo, jeśli posiadasz poradnik “10 skutecznych kroków, by zrzucić wagę na lato”, to możesz zmienić tekst tak, by wpleść w niego reklamę suplementów diety wspomagających chudnięcie. Każda osoba, która z Twojego polecenia zakupi produkt, napełnia Ci kieszenie gotówką.

Czym jest afiliacja i jak dokładnie działa? Więcej informacji przeczytasz TUTAJ.

gateway, Video Locker - zdjęcie 10

Podsumowując – jakie zalety ma Content Locker i Video Locker?

Content Locker i Video Locker to uniwersalne narzędzia, pozwalające stworzyć zysk na swojej stronie WWW, a w odpowiednich rękach, ten zarobek może być naprawdę wysoki. Wszystko zależy jednak od Twojego pomysłu na wykorzystanie go. Jeśli masz problem z użytkowaniem Content Lockera, zwróć się do sieci afiliacyjnej, z usług której korzystasz. Dokładnie wyjaśni Ci ona działanie systemu, który został przez nią stworzony.

Chcesz wiedzieć więcej?

Na blogu znajdziesz znacznie więcej artykułów z zakresu afiliacji. Pozwolą Ci one powiększyć swoją wiedzę i generować jeszcze większy zysk.

Jak wygląda marketing afiliacyjny i jak skutecznie promować programu partnerskie? Więcej informacji przeczytasz TUTAJ.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *